Jakie cechy powinien mieć dobry zegarek?

Ilość opinii na ten temat jest tak duża, jak wielu jest miłosników czasomierzy. Dla jednych istotny jest design, drudzy większą uwagę zwracają na funkcjonalność i zastosowany mechanizm odmierzania czasu, a jeszcze inni kierują się marką, posiadając swoich ulubionych producentów. Złoty środek nie istnieje, tak jak nie powstał jeszcze zegarek spełniający oczekiwania każdego. Dlatego też postanowiliśmy przygotować kilka wskazówek, którymi warto kierować się podczas wybierania swojego wymarzonego, dobrego zegarka, który stanie się codziennym towarzyszem – nawet na wiele lat.

Po pierwsze – po co Ci zegarek?

Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego modelu. Dlaczego? By określić swoje preferencje i stworzyć w głowie listę cech, według których będziemy odrzucać lub akceptować konkretne propozycje. Nie istnieją uniwersalne, dobre zegarki przeznaczone na każdą okazję, dopasowane do każdego stylu i sprawdzające się w każdej sytuacji. Warto dobrać rozwiązanie pod kątem codziennego stylu i gustu, jak również zaopatrzyć się w modele okazjonalne – wyjątkowo okazałe pod względem designu, których celem będzie przede wszystkim podkreślanie elegancji oraz współgranie z garniturem czy sukienki. Na najbardziej wystawne i bogate uroczystości polecamy przede wszystkim rozwiązania klasyczne, na cienkiej kopercie. Osobom, które cenią sobie codzienny komfort i lubiącym w każdej sytuacji mieć rozwiązanie polecamy natomiast zegarki sportowe, sprawdzające się idealnie podczas biegania, a także podczas aktywnych dni, kiedy nie ma zbyt wiele czasu na odpoczynek. W przypadku, gdy posiadacie Państwo ograniczony budżet, możecie zwrócić uwagę na modne zegarki uniwersalne, które powstają również na potrzeby osób niezdecydowanych i pragnących szybko podjąć decyzję.


Po drugie – jaki mechanizm?

Gdy już wiemy mniej więcej czego oczekujemy od naszego wymarzonego modelu, warto zagłębić się w szczegóły i rozważyć, który z trzech dostępnych mechanizmów najlepiej wybrać. Do wyboru mamy mechanizm:

klasyczny - nakręcany jest ręcznie i który jest szczególnie ceniony przez miłośników tradycyjnych, eleganckich rozwiązań. To zegarki dobre dla kolekcjonerów i koneserów, bowiem są coraz rzadziej produkowane i z tego względu ich wartość rośnie. Modele o takim mechanizmie posiadają najczęściej klasyczny design, który w wielu przypadkach jest w stanie zaimponować nawet najbardziej wymagających użytkownikom.

automatyczne - nie wymagające nastawiania godziny za pomocą pokrętła, bowiem pobierają energię z ruchu ręki. Ich charakterystycznym elementem jest jednostajny ruch sekundnika, a także... wysoka cena – to właśnie ten mechanizm jest wykorzystywany w tych najbardziej ekskluzywnych modelach.

kwarcowe - których praca opiera się na wymienialnej baterii,

na baterię słoneczną - które są coraz bardziej popularne i nie wymagają wymienianie baterii.

hybrydowe - będące połączeniem mechanizmu automatycznego i kwarcowego.

Po trzecie – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Jeżeli jesteś miłośnikiem klasycznego piękna, a dobry zegarek to w Twojej definicji urządzenie służące tylko do odmierzania czasu – możesz pominąć ten punkt. Jest on bowiem skierowany do osób poszukujących dodatkowych funkcjonalności, poszerzających możliwości zegarków. Może to być stoper wskazówkowy (chronograf), datownik z podziałem na dzień tygodnia i miesiąc czy wodoszczelność. W coraz nowszych modelach i tym samym bardziej skomplikowanych mechanizmach można znaleźć wiele dodatkowych opcji, na które warto zwrócić uwagę.

Po czwarte – jaki materiał?

Jak wiadomo im zegarek będzie twardszy i wytrzymalszy tym lepiej, dlatego też najbardziej wymagającym osobom polecamy bransolety i koperty wykonane z metali szlachetnych, tytanu, złota, zalium oraz stali (stopy wysokiej jakości). Oczywiście można również zainwestować w dobre zegarki wykonane z tworzyw sztucznych czy metali lekkich – warto jednak zwracać szczególną uwagę na ich jakość wykonania, by zakup nie okazał się nietrafiony.

Po piąte – jaka marka?

Na rynku popularnością cieszy się wielu producentów, którzy dzięki wieloletnim doświadczeniom i ogromnej wiedzy zdobytej na przestrzeni lat tworzenia kolejnych rozwiązań, mogą zaproponować wysokiej klasy wyroby. Najsłynniejsze są oczywiście modele szwajcarskie, dużą popularnością cieszą się wyroby marek modowych, a my szczególnie polecamy mniej znane, ale cenione i sprawdzone firmy – OOZOO oraz Lambretta, kolejno z Holandii i Włoch. Nasz cel to pomoc Klientom, dlatego wprowadziliśmy do asortymentu szeroki wybór modeli zróżnicowanych pod kątem designu, mechanizmu, funkcji oraz cen. Oferujemy zarówno rozwiązania dla młodszych i starszych, dopasowanych do potrzeb kobiet i mężczyzn, jak też dla osób oszczędnych i gotowych na zainwestowanie dużej ilości pieniędzy w swój wymarzony model.

Po szóste

Nie warto się spieszyć. Pośpiech jest zawsze złym doradcą, szczególnie w przypadku zakupu tak wartościowego urządzenia jak zegarek. Dobrze przemyślany wybór to podstawa udanego zakupu!